Question 3 of 13 Map General Chemistry 4th Editiop University Science Books pres
ID: 696527 • Letter: Q
Question
Question 3 of 13 Map General Chemistry 4th Editiop University Science Books presented by Sapling Learning uarrie The oxidation of copper(l) oxide, Cu20(s), to copper(Il) oxide, CuO(s), is an exothermic process. e change in enthalpy upon reaction of 68.85 g of Cu20(s) is -70.25 kJ. Calculate the work, w, and energy change, AUrxn, when 68.85 g of Cu20(s) is oxidized at a constant pressure of 1.00 bar and a constant temperature of 25 °C. Number Number Note that AErxn is sometimes used IkJl 1," =1 kJl asthed omb olfor energy change instead of Urxn. rxnExplanation / Answer
no of mol of Cu2O Rreacted = 68.85/143.1 = 0.48 mol
so that,
no of mol of O2 reacted = 0.48*1/2 = 0.24 mol
Dn = 0.24 , R = 8.314 j.k-1.mol-1 , T = 25 c = 298 k
work(w) = DnRT
= 0.24*8.314*298
= 594.62 j
= 0.594 kj
DH = DU + DnRT
-70.25 = x + 0.594
x =DUrxn = -70.844 kj
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.