7. A 4.00 g sample of AgNOs is reacted with BaClz according to the equation 06 2
ID: 697182 • Letter: 7
Question
7. A 4.00 g sample of AgNOs is reacted with BaClz according to the equation 06 2AgNC)(aq) + BaCl2(aq) 2AgCl(s) + Ba(NO2)2(aq) to give 1.85 g of AgCI. What is the percent yield of AgC1? What precipitate forms when aqueous solutions of calcium bromide and potassium phosphate are mixed? 8. lithium nitrate is mixed with an aqueous solution of ammonium bromide? 10. Which of the following is described as an oxidation-reduction reaction? a. Al + Fe2O2 Fe + Al2O3 b. CaO + Nal Cal2 + Na20 11. What is the oxidation number of C in C12H22011 12. What mass of Na2COs is present in 0.330 L of a 0.125 MNa CO3 solution? What volume of 0.0123 M KMnOs is required to titrate 0.303 g of Na C204 dissolved in 30.0 mL of solution?Explanation / Answer
Ans 7 :
Number of moles of AgNO3 = 4.00 / 169.87 = 0.0235 moles
So number of moles of AgCl will also be same
Theoretical yield of AgCl = 0.0235 x 143.32 = 3.37 grams
Percent yield = ( actual yield / theoretocal yield) x 100
= ( 1.85 / 3.37) x 100
= 55 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.