The boiling point of a pure liquid is 353.23 K. If we add 2.70 g of a non-volati
ID: 698224 • Letter: T
Question
The boiling point of a pure liquid is 353.23 K. If we add 2.70 g of a non-volatile solute in 90 g of liquid, the boiling point of the solution rises to 354.11 K. What will be the molar mass of the non-volatile solute? Take the value of Kb of liquid to be 2.53 K kg mol-1. The boiling point of a pure liquid is 353.23 K. If we add 2.70 g of a non-volatile solute in 90 g of liquid, the boiling point of the solution rises to 354.11 K. What will be the molar mass of the non-volatile solute? Take the value of Kb of liquid to be 2.53 K kg mol-1.Explanation / Answer
Elevation in boiling point = 1000 * Kb * w / (W*m)
354.11 - 353.23 = 1000 * 2.53 * 2.70 / (90 * m)
m = molar mass non volatile solute = 1000 * 2.53 * 2.70 / (90 * 0.88) = 86.25 g/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.