4. Two samples of sodium chloride were decomposed into their constituent element
ID: 698488 • Letter: 4
Question
4. Two samples of sodium chloride were decomposed into their constituent elements. One sample produced 2.10 g of sodium, and 3.23 g of chlorine. Which of the following could be the results of the decomposition of the other sample, being consistent with the law of constant composition (also called the law of definite proportions or the law of definite composition)? a) 4.25 g of sodium and 11.1 g of chlorine b) 4.25 g of sodium and 3.40 g of chlorine c) 4.25 g of sodium and 1.31 g of chlorine d) 4.25 g of sodium and 6.55 g of chlorineExplanation / Answer
Ans - d) 4.25 gm of sodium and 6.55 gm of chlorine
mass retio to sodium to chlorine = 2.10/3.23 = 0.65
a)mass retio to sodium to chlorine = 4.25/11.1 = 0.38
b)mass retio to sodium to chlorine = 4.25/3.40 = 1.25
c)mass retio to sodium to chlorine = 4.25/1.31 = 3.24
d)mass retio to sodium to chlorine = 4.25/6.55 = 0.65
mass retio to sodium to chlorine in option d) is equal to mass retio given
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.