2) A uniform deposit of 10.0 grams of silver is needed to completely coat a meta
ID: 698700 • Letter: 2
Question
2) A uniform deposit of 10.0 grams of silver is needed to completely coat a metal spoon with silver. How long ( in minutes) would a current of 12.0 A have to be passed through a solution of AgNOs to silver-coat the metal spoon ? 3) A particular first-order reaction has a rate constant of 1.35 102 s-1 at 25.0 °C. What is the magnitude of k at 75.0 °Cif Ea-55.3 kJ/mol? 4) The half-life for beta decay of strontium-90 is 28.8 years. A milk sample is found to contain 10.3 ppm strontium-90. a) How many years would pass before the strontium-90 concentration would drop to 1.0 ppm? b) Write the balanced equation for the radioactive decay of strontium-90, and identify the deca product. 12Explanation / Answer
4.
Half life, t1/2 = 28.8 years
Rate constant, k = ln(2) / t1/2 = 0.024 yr-1
Co = 10.3 ppm
a)
C = 1 ppm
C = Co exp(-k t)
1 = 10.3 exp(-0.024 t)
10.3 = exp(0.024 t)
t = 97 years
b)
Strontium-90 undergoes decay into yttrium-90
9038Sr --> 9039Y + 0-1 + ve
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.