2Al(s) + 3F2 ------------> 2AlF3 no of moles of Al = W/G.A.Wt = 1.75/27 = 0.0648
ID: 699674 • Letter: 2
Question
2Al(s) + 3F2 ------------> 2AlF3
no of moles of Al = W/G.A.Wt
= 1.75/27 = 0.0648 moles
no of moles of F2 = W/G.M.Wt
= 3.23/38 = 0.085 moles
2 moles of Al react with 3 moles of F2
0.085 moles of Al react with = 3*0.085/2 = 0.1275moles of F2
F2 is limiting reactant
3 moles of F2 react with Al to gives 2 moles of AlF3
0.085 moles of F2 react with Al to gives = 2*0.085/3 = 0.056 moles of AlF3
mass of AlF3 = no of moles * gram molar mass
= 0.056*84 = 4.704g of AlF3
mass of AlF4 = 4.704g >>>>>answer
Explanation / Answer
What mass of AIF3 will be produced from 1.75 g of Al and 3.23 g of F2?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.