Answer 376.4ml Explanation First determine the no of mole of Ni2+ present in the
ID: 699695 • Letter: A
Question
Answer
376.4ml
Explanation
First determine the no of mole of Ni2+ present in the NiI2
solution
Concentration of NiI2 = 0.789M = 0.789 mole / L
Volume of NiI2 = 156ml
No of mole NiI2 = (0.789mol/1000ml)×156ml =0.12308mol
NiI2 molecule having 1Ni2+
No of mole of Ni2+ = 0.12308
Now consider the reaction
NiI2(aq) + 2NaOH(aq) --------> Ni(OH)2(s) + 2NaI
to precipitate 1mole of Ni2+ , 2mole of OH- required
So, 0.12308mole of Ni2+ require 0.24616mole of OH-
Concentration of NaOH = 0.654mole/L
NaOH is strong base , so
Concentration of NaOH = Concentration of OH-
Therefore,
Volume of NaOH required = (1000ml/0.654mol)×0.24616mol = 376.39ml
Explanation / Answer
er of milliliters of 0.654 M NaOH required to precipitate ll fthe Ni2* ions in 156 ml of 0.789 M Nil solution as NiKOH), The equation for the reaction is: Nil(a)+2NaOH(a)N(OH)(s)+2Nal(ag) mL NaOH Submit Answer Retry Entire Group 9 more group attempts remaining
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.