To do this problem, we need the solubility data of KNO3 At 25 C, solubility of K
ID: 700107 • Letter: T
Question
To do this problem, we need the solubility data of KNO3
At 25 C, solubility of KNO3 = 35 g / 100 g H2O
So 135 g of solution will contain 35 g of KNO3
Mass of KNO3 = 335 g solution * (35 g KNO3 / 135 g solution)
= 86.85 g KNO3
So mass of water = 335 - 86.85 = 248.15 g
At 0 C , solubility = 15 g / 100 g H2O
55 g of water are evaporated
So mass of water left = 248.15 - 55 = 193.15 g
Amount of KNO3 dissolved in water at 0 C = 193.15 g * (15 g / 100 g H2O)
= 28.97 g
So mass of KNO3 that will recrystallize = 86.85 - 28.97 = 57.88 g
Explanation / Answer
please explain understandable
| 9 of 21 | next» Exercise 14.42 Part A One way to recrystallize a solute from a solution is to change the temperature. Another way is to evaporate solvent from the solution. A 355-g sample of a saturated solution of KNO3(s) in water is prepared at 25.0°C. If 55 g H20 is evaporated from the solution at the same time as the temperature is reduced from 25.0 to 0.0°C, what mass of KNO3(s) will recrystallize? (Refer to the figure below.) ts 60 ols | You may want to reference ( 14.1 while completing this problem. page ) Section | 50 ings 40 E Li,so NaCl NHC FIGURE 14- Aqueous solu salts as a fun temperature Solubilities can ways: molarities in this figure, gr 100 g H2O. For 20 KNO, 10 q. TUR 18.12.2017 / DOLL F8 F10 3# 4$Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.