a. Volume of NaOH used = Final Burette reading - Initial Burette reading =36.54m
ID: 700344 • Letter: A
Question
a. Volume of NaOH used = Final Burette reading - Initial Burette reading
=36.54ml-1.8ml=34.74ml
b. Number of moles of KHP consumed = given amount of KHP÷Molecular weight of KHP
=5.105/204.2= 0.025moles
c.Normality of NaOH×Volume of NaOH consumed=Normality of KHP×Volume of KHP solution
Here Normality of NaOH=Molarity of NaOH [Since n-factor of NaOH is 1]
Therefore Molarity of NaOH= 0.71963M
d.No the Molarity of NaOH doesn't change because it depends only of number of equivalents of KHP so it doesn't depend upon the volume of KHP solution
e .Molarity of NaOH× volume of NaOH× n-factor = Molarity of KHP× volume of KHP× n-factor
Explanation / Answer
CHM 121 Final Exam Fall 2017 Part 2: Short Answer Questions appropriate units to earn credit): ou must show your work with edeat el-sp n 1. (10pt) In the experiment determining the of KHP for titration. He dissolved KHP in S0 water. Then he used NaOH solution to The initial buret reading was 1.80 ml aind tch KP solute itp mass: 204.2g/mol; NaOH molar mass:40 mL and the final buret reading was '36.54 mL.KHP 50.0 ml the finsolui 0 mol) ng Was 36sP a. (2 pt) Find the volume of NaOH used in the ti b. (2 pt) Find the amount of moles of KHP used c. (2 pt) Find the molarity of NaOH solution. d. (2 pt) Another group of students used 100.0 mL of distil water to dissolve 5.1050 g of KHP. Will molarity of a Explain. (2 pt) In a separate experiment, if the student used a 5.105 g of KHP (dissolved in 50.0 ml of water), what volume of NooR of KHP. Will molarity of NaOH results be affected and e.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.