1.Moles of NO2 initially= mass/molar mass , molar mass of NO2= 46 Moles of NO2 i
ID: 700425 • Letter: 1
Question
1.Moles of NO2 initially= mass/molar mass , molar mass of NO2= 46
Moles of NO2 initially = 7.18/46=0.16 ,
Let x= moles of N2O4 formed to reach a pressure of 0.75 atm
Moles : NO2= 0.16-2x and N2O4= x, total moles = 0.16-2x+x=0.16-x
From gas law equation, moles at that time, n= PV/RT, P=0.75 atm, V=3.5L, T= 300K and R=0.0821 L.atm/mole.K, n= 0.75*3.5/(0.0821*300)=0.11
Hence 0.16-x=0.11 or x=0.16-0.11=0.05, total moles corresponding to that pressure =0.16-0.05=0.11
Moles : NO2=0.16-2*0.05=0.06 and N2O4=0.05
Mole fraction = moles/total moles, mole fractions: NO2=0.06/0.11=0.545 and N2O4=1-0.545=0.455
2.
Moles= mass/molar mass, molar masses : Cl2= 70.90 and ethylene(C2H4)= 28.05
Moles : C2H4= 11.22/28.05=0.400 and Cl2= 35.45/70.9=0.5
The reaction is C2H4+Cl2---->C2H4Cl2, Molar ratio of C2H4:Cl2= 1:1
Actual molar ratio of C2H4:Cl2= 0.4:0.5, dividing by 0.4, the lowest value, the ratio becomes
C2H4:Cl2= 0.4/0.4:0.5/0.4 =1:1.25
Excess reactant is Cl2. When percent yield is 100%, all the limiting reactant C2H4 reacts and as per the reaction, 0.4 moles of C2H4Cl2 forms. Molar mass of C2H4Cl2=70.9+28.05=98.95 g/mole
Mass of C2H4Cl2 formed for 100% yield = 0.4*98.95=39.58 gm
When the yield is only 50%, moles of C2H4 reacted=0.4*0.5=0.2, moles of Cl2 reacted =0.2 ( since one mole of limiting reactants C2H4 requires 1 mole of Cl2 for forming C2H4Cl2)
Moles of C2H4 remaining = 0.4-0.2=0.2 moles and moles of Cl2 remaining =0.5-0.2=0.3
Masses of reactants (gm): C2H4= 0.2*28.05=5.61 and Cl2= 0.3*70.9=21.27
Total mass of reactants after the reaction = 5.61+21.27=26.88 gm
3. work done = -integral of PdV= -deltan*R*T
deltan= change in no of moles during the reaction.
moles of Reactants : H2= 3.5 and O2= 1.5, moles of H2O formed based on O2, the limiting reactant = 2*1.5= 3moles
moles of H2 reacted= 2*1.5=3, moles of H2 remaining= 0.5
so total moles of products, deltan= 3.5
change in moles during the reaction = 3.5-(3.5+1.5)=-1.5
work done = 1.5*8.314*298=3716 joules
deltaH= deltaU+ PdV+V*deltaP
at constant pressure, deltaP=0
deltaH = -483.6 Kj/mole= -483.6*1000J/mole
-483.6*1000= deltaU+3716
deltaU= -483.6*1000-3716=-487316 Joules=-487.316 KJ
Explanation / Answer
(VIII) (10 points) Nitrogen dioxide dimerizes to give dinitrogen tetroxide Page 7 of 8 2 NO2(g) N2049 At 300 K, initially, 7.18 g of NO, (no N 04) is added into a 3.50-L closed container. After a certain period, the pressure of the closed container is measured to be 0.75 atm. What are the mole fractions of the two gases NO /N20s mixture? (Hint: Initially, the system contains only NO2. After a certain per mixture of NO /N:04.) in the riod, the system contains a (1X) (10 points) The dry-cleaning solvent 1,.2 dichloroethane (also called ethylene chloride), C-HaCh, is prepared by reaction of 11.22 g of ethylene (C2H4) with 35.45 g of Cl2. (a) If the percent yield is 100.0%, after the reaction, how many grams of the product of 1,2 dich! produced? (b) If the percent yield is 50.00%, after the reaction, what is the total mass of the reactants left over? (Molar mass of C2H4-28.05 g mol; Molar mass of CI, = 70.90 g mol; Molar mass of Clich-98.95 gmol oroethane Page 6 of S II) (10 points) Consider the reaction, 2H2(g) + O2(g) 2H20(g) and 1.50 moles of Horn=-483.6 k7mol 3.50 moles of H2 (g) O:(g) are converted to H O(R) against a pressure of 1.00 atm at 25.0°c. :0(g) (a) Calculate the work (w) done by this reaction. (b) what is the change reaction? Assume that the reaction goes to completion. in internal energy (AU) for this
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.