The balanced reaction will be C6H12(l) + 9O2(g) ------ 6CO2(g) + 6H2O(l) Molar m
ID: 700694 • Letter: T
Question
The balanced reaction will be
C6H12(l) + 9O2(g) ------ 6CO2(g) + 6H2O(l)
Molar mass of cyclohexane = 6 * 12 + 6 * 1 = 78 gm/mol
Number of moles of cyclohexane = Mass/molar mass = 23.5/78 = 0.3012 moles
Mass of CO2 obtainted = Volume * Density
=> 5.5L * 1.9 g/L
=> 10.45 grams
Molar mass of CO2 = 12 + 2 * 16 = 44 gm/mol
Number of moles of CO2 obtained = 10.45/44 = 0.2375 moles
1 mole of C6H12 would give 6 moles of CO2
Hence number of moles of CO2 produced if 100% yield = 0.3012 * 6 = 1.8072
Reaction Yield = 0.2375/1.8072 * 100 = 13.1418%
Explanation / Answer
In a laboratory, 23.5 g of cyclohexane is burned and 5.5 liters of carbon dioxide was obtained. a) Balance the reaction b) Calculate the reaction yield. dCO2 = 1.9 g/L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.