Chapter 5) Molecular weight of gas Using ideal gas equation, PV = nRT = (mass of
ID: 700720 • Letter: C
Question
Chapter 5)
Molecular weight of gas
Using ideal gas equation,
PV = nRT = (mass of gas/molecular weight of gas)RT
with,
P = 732 mmHg/760 = 0.963 atm [1 atm = 760 mmHg]
V = 180 ml = 0.180 L [1 L = 1000 ml]
R = gas constant = 0.08205 L.atm/mol.K
T = 100 oC + 273 = 373 K [1 K = 273 oC]
mass of gas = 0.504 g
Feeding values,
0.963 x 0.180 = (0.504/molecular weight of gas)0.08205 x 373
molecular weight of gas = 89.1 g/mol
Answer : d) 89.1 g/mol
Chapter 6)
If reacting ammonia with oxygen releases energy of 1170 kJ.
The reaction is exothermic in nature (heat evolved).
In endothermic reaction, heat is absorbed.
a) Rocket propellant
reacting hydrazine (N2H4) with dinitrogen tetroxide (N2O4)
Thermochemical equation,
N2H4(g) + 2N2O4(g) ---> 3N2(g) + 4H2O(g) dH = 2 x 1049 = 2098 kJ [2 moles of N2O4 is reacting here]
Explanation / Answer
AB Chapter 5 eses the flask, the differenee in a) 24.23hmel I.121o-mat)89.1 mal in the presence calalyst ta ge espathermie react heat at a camatant dinitragem reacti wride the thermachemica epecist andl this wasRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.