[b Air is heated from 25°C to 150°C prior to entering a combustion furnace. The
ID: 700850 • Letter: #
Question
[b Air is heated from 25°C to 150°C prior to entering a combustion furnace. The change in specific enthalpy associated with this transition is 3640 J/mol. The flow rate of air at the heater outlet is 1.25 m/min and the air pressure at this point is 122 kPa absolute. Assuming ideal gas behaviour and that kinetic and potential energy changes from the heater inlet to the outlet are negligible. i Calculate the heat requirement in kW. 5 marks) i] If the kinetic energy change is not negligible in part [i], what additional information would be needed? 2 marksExplanation / Answer
Given data :
Temperature at the inlet = 25 C = 298 K
Pressure = 122 kPa = 122000 Pa
Volume flow rate = 1.25 m3/min
Universal Gas constat = 8.314 J/molK
Fom ideal gas law,
PV = nRT
n = PV/RT
On substituting,
n = 122000*1.25 / 8.314 * 298 = 61.55 mol/min
Given that the specific enthalpy change during heating air from 25 C to 150 C is 3640 Joules per mole of air. For 61.55 mol/min of air, the heat requirement will be,
Heat requirement = Specific enthalpy per mole * Molar flow rate
= 3640 J/mol * 61.55 mol/min = 224042 J/min= 224042/60 J/sec = 3734.03 J/sec = 3734.03 W = 3.734 kW
b) In order to include kinetic energy term we need information motion of the air. This includes velocity of the air at the inlet and at the exit, A part of the energy supplied o air will be diverted to change the kinetic energy.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.