Although the question relates to Sec 5.1, it should not be necessary as all it s
ID: 700867 • Letter: A
Question
Although the question relates to Sec 5.1, it should not be necessary as all it states is PV = nRT.
Section 2.4 2-17. A standard cubic foot, or scf, of gas represents one cubic foot of gas at one atmosphere and 273.16 K. This means that a standard cubic foot is a convenience unit for moles. This is easy to see in terms of an ideal gas for which the equation of state is given by (see Sec. 5.1) pV = nRT The number of moles in one standard cubic foot of an ideal gas can be calculated as p = one atmosphere PV/RT|v=one cubic foot n = T = 273.16 K and for a non-ideal gas one must use an appropriate equation of state 14. In this problem you are asked to determine the number of moles that are equivalent to one scf of an ideal gas (see Sec. 5.1).Explanation / Answer
Data given: 1 stf (standard cubic feet of an ideal gas)
V =1 ft3 = 0.0283 m3
T = 273.15 K
P = 1 atm
we will make use of ideal gas law
P V= n R T
R = 8.21*10-5 m3 atm/ mol K
P V = n R T
1*0.0283 = n*8.21*10-5 *273.15
n = 1.262 mols
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.