Problem #1 Assuming that a car travels at an average speed of 50 miles per hour,
ID: 701074 • Letter: P
Question
Problem #1 Assuming that a car travels at an average speed of 50 miles per hour, how many miles must be driven before a fatality is expected? Problem #2 A worker is told that chances of being killed by a particular process are 1 in every 250 years. Should the worker be satisfied or alarmed? What is the FAR (assuming normal working hours) and the deaths per person per year? What should her chances be, assuming an average chemical plant? Problem #3 The airline industry claims commercial airline transport has fewer deaths per mile than any other means of transportation. Do the accident statistics support this claim? In one year, the airline industry posted 4 deaths per 10,000,000 passenger miles. What additional information is required to compute a FAR and a fatality rate?Explanation / Answer
Ans 1
Assumption
fatal accidental rate = 57 deaths /10^8 hr
Death in an hour = 10^8 hr / 57 deaths
= 1.75 x 10^6 hours/death
Average speed = 50 miles/h
Miles must be driven before a fatality
= 50 miles/h x 1.75 x 10^6 h
= 87.5 x 10^6 miles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.