QUESTION 330 marks) CH3 CH2 C CH 2-methylpropene is a typical alpha-olefin which
ID: 701860 • Letter: Q
Question
QUESTION 330 marks) CH3 CH2 C CH 2-methylpropene is a typical alpha-olefin which completely oxidizes to carbon dioxide (CO2) and water (H20) in the presence of air. If 0.07 mole of 2-methylpropene (C4Hs) is completely oxidized with 0.9 mol of air in a combustion chamber what would be: (a) the balanced equation for the oxidation reaction? 4 marks 16 marks (c) the final composition of the system assuming that the air comprises 20.95 mole % of oxygen (b) the initial molar composition of all the species present? (02), 78.09 mole % of nitrogen (N2) and 0.96 mole % of argon (Ar)? [10 marks] [Total 100 marksExplanation / Answer
Part a
Assuming that 1 mol of air consists 79 mol% N2 and 21 mol% O2
Balanced chemical reaction
C4H8 + 6(O2 + 3.76 N2) = 4CO2 + 4H2O + 22.56 N2
Part b
Moles of C4H8 = 0.07
Moles of air = 0.9
Moles of O2 in the air = 0.21*0.9 = 0.189
Moles of N2 in the air = 0.79*0.9 = 0.711
Total Moles of feed = 0.07 + 0.9 = 0.97
Mol% of C4H8 = moles of C4H8 x 100/total moles
= 0.07*100/0.97 = 7.216%
Mol% of O2 = moles of O2 x 100/total moles
= 0.189*100/0.97 = 19.485%
Mol% of N2 = moles of N2 x 100/total moles
= 0.711*100/0.97 = 73.299%
Part C
If air consists 20.95 mol% O2, 78.09 mol% of N2 and 0.96 mol% of Ar.
Moles of air = 0.9
Moles of O2 in the air = 0.2095*0.9 = 0.18855
Moles of N2 in the air = 0.7809*0.9 = 0.70281
Moles of Ar in the air = 0.0096 x 0.9 = 0.00864
N2 and Ar are inert gases, don't participate in the reaction
From the stoichiometry of the reaction
1 mol of C4H8 reacts with = 6 mol of O2
0.07 mol of C4H8 reacts with = 6 x 0.07 = 0.42 mol of O2
But we have only 0.18855 moles of O2 which is less than 0.42.
O2 is limiting reactant
C4H8 is excess reactant
In the final product stream
Moles of O2 = 0
Moles of C4H8 remain = initial - constumed
= 0.07 - (0.18855/6)
= 0.038573
Moles of CO2 formed = 4*(0.18855/6) = 0.125706
Moles of H2O formed = 4*(0.18855/6) = 0.125706
Moles of N2 = 0.70281
Moles of Ar = 0.00864
Total Moles of final stream = 0.038573 + 0.125706 + 0.125706 + 0.70281 + 0.00864
= 1.001435
Mol% of C4H8 = moles of C4H8 x 100/total moles
= 0.038573*100/1.001435
= 3.8517 %
Mol % of CO2 = 0.125706*100/1.001435 = 12.5525%
Mol % of H2O = 0.125706*100/1.001435 = 12.5525%
Mole% of N2 = 0.70281*100/1.001435 = 70.1803%
Mole% of Ar = 0.00864*100/1.001435 = 0.86276%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.