Consider the pair of reactions in which ethylene (C 2 H 4 ) is oxidized either t
ID: 702122 • Letter: C
Question
Consider the pair of reactions in which ethylene (C2H4) is oxidized either to ethylene oxide (C2H4O, desired) or to carbon dioxide (undesired).
(hint: assume 100 moles feed entering in reactor)
C2H4 + ½ O2 C2H4O
C2H4 + 3 O2 2 CO2 + 2 H2O
The feed to the reactor contains 25% mole ethylene and 75% mole oxygen. The conversion of ethylene is 75% and the selectivity of ethylene oxide over carbon dioxide is 12.
a) determine 1 and 2 (18 mole, 0.75mole)
b) Calculate the molar composition (mole fractions) of the outlet stream. (0.069, 0.7, 0.198, 0.016, 0.016)
b) Calculate the fractional yield of ethylene oxide.(0.72)
Explanation / Answer
(a)
Feed:
F=100 moles
C2H4=25 moles
O2=75 moles
Now fractional conversion f=0.75 =moles reacted/moles fed
1 = extent of reaction in reaction producing C2H4O
2 = extent of reaction in reaction producing CO2
So
(1+2)/25=0.75------(1) (moles of reacted/moles of ethylene fed)
selectivity=12
selectivity=moles of desired product/moles of undesired product=12
1/22=12 ( 1mole of C2H4O/2 moles of CO2)
1=242------(2)
So solving these two equations:
2=0.75 moles
1=18 moles
(b)
Now doing species balance:
Product stream:
C2H4=n1 mole
C2H4O=n2 mole
O2=n3 mole
CO2=n4 mole
H2O=n5 mole
25 – n2 – 1 – 2 = 0
C2H4=6.25 mol
C2H4O :– n1 + 1 = 0
C2H4O=18 mole
O2 :75 – n3 – 1/2 – 32 = 0
O2 :n3=63.75 mole
CO2: – n4 + 22 = 0
n4=1.5 mole
H2O:– n5 + 22 = 0
n5=1.5 mole
Total mole=91 mole
Now composition
C2H4=6.25/91=0.069
C2H4O=18/91=0.198
O2=63.75/91=0.7
H2O=1.5/91=0.016
CO2=1.5/91=0.016
(c)
Yield=moles of desired product/Moles of desired product made if the limiting reacting reacts completely
Yield= 1/25=18/25=0.72
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.