A 440-MW coal-fired power plant is burning coal that contains 185 ppb of Mercury
ID: 702929 • Letter: A
Question
A 440-MW coal-fired power plant is burning coal that contains 185 ppb of Mercury. The coal firing rate is 300,000 lb/hr, and the flue gas flow rate is 1.0 million SCFM. The mercury standard that must be met is 0.015 lb/GWh of gross energy output. Calculate the overall mercury capture percentage that is required to meet this standard. If the wet scrubber can remove 40% of the mercury that comes into it, what removal efficiency is needed for the activated carbon injection/baghouse system. Answer: 82%Explanation / Answer
Power plant = 440 MW
Concentration of Hg in Coal = 185 ppb
Coal firing rate = 300,000 lb/hr
Mercury standard to be maintained = 0.015 lb/GWh
Wet scrubber removes 40% of mercury.
About 0.015 lb of Hg is allowed for 1 GWh(103 MWh).Then for running 440 MW plat for an hour, (440 MWh),
0.015 Hg = 103 MWh
x = 440 MWh
x = 0.015*440/1000 = 0.0066 lb
Mercury should be maintained at 0.0066 lb/hr for 440 MW plant
Amount of Hg = 185 ppb = 185 lb per 109 lb
for 300000 lb/hr of coal , Hg = 185*300000/109 = 0.0555 lb/hr
Percentage of Hg to be removed = (Hg in coal - Hg to be maintained /Hg in coal)*100 = (0.0555 - 0.0066/0.0555)*100 = 88.10 %
Flue gas entering the scrubber.
300000 lb/hr of coal = 1 million SCFM
0.0555 lb of Hg is present in 1 million SCFM flue gas enters the scrubber.
In scrubber 40% of Hg is removed. Thus Hg coming out of scrubber = (1-0.4)*0.0555 = 0.0333 lb
Amount of Hg entering activated carbon injection / baghouse system = 0.0333 lb in 1 million SCFM flue gas
Percentage of Hg to be removed = (Hg entering - Hg to be maintained / Hg entering) * 100 = (0.0333 - 0.0066/ 0.0333 )*100 = 80.2 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.