Suppose that 100 lbmol of ethane is charged to an intermittent reactor, and that
ID: 702962 • Letter: S
Question
Suppose that 100 lbmol of ethane is charged to an intermittent reactor, and that a 75% conversion is achieved. Calculate the following properties of the final gas product.a) total moles b) volumetric flow in MCS c) molar ratio of acetylene to hydrogen d) average molecular weight e) mass fraction of acetylene Suppose that 100 lbmol of ethane is charged to an intermittent reactor, and that a 75% conversion is achieved. Calculate the following properties of the final gas product.
a) total moles b) volumetric flow in MCS c) molar ratio of acetylene to hydrogen d) average molecular weight e) mass fraction of acetylene
Explanation / Answer
The balanced reaction
C2H6 = C2H2 + 2 H2
Moles of ethane = 100 lbmol
Moles of C2H2 formed = 0.75 x 100 = 75 lbmol
Moles of H2 formed = 2*75 = 150 lbmol
Moles of ethane unreacted = 100 - 75 = 25 lbmol
Total Moles in product gas = 75 + 150 + 25 = 250 lbmol
Molar ratio of acetylene to hydrogen = 75/150 = 0.5
Mol fraction of C2H2 = 75/250 = 0.3
Mol fraction of H2 = 150/250 = 0.6
Mol fraction of C2H4 = 25/250 = 0.1
Average molecular weight
M = (X*M)C2H2 + (X*M)H2 + (X*M)C2H4
= 0.3 x 26 + 0.6 x 2 + 0.1 x 28
= 11.8 lb/lbmol
Mass of C2H2 formed = Moles x molecular weight
= 75 lbmol x 26 lb/lbmol
= 1950 lb
Total mass of product gas = 250 lbmol x 11.8 lb/lbmol
= 2950 lb
Mass fraction of C2H2 = 1950/2950 = 0.661
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.