A rigid vessel having a volume of 1.5 m3 contains 10 kg of H20 at a pressure of
ID: 703441 • Letter: A
Question
A rigid vessel having a volume of 1.5 m3 contains 10 kg of H20 at a pressure of 10.0 bars. How much of this H20 (in kg) is liquid? 2. 25 kg of water are placed in a rigid, initially evacuated container which has a volume of 2 m3. After sitting for some time, the pressure stabilizes at 10.0 bars. What is the specific entropy (kJ/kg K) of the liquid- vapor mixture? 3. 4. Problem 3.24 in text 5. Propane at 8 bars and 80 °C is contained in a closed, rigid vessel with a volume of 10 m3. Its temperature drops due to heat transfer to the surroundings. Determine (a) the temperature at which condensation first occurs and (b) the fraction of the total mass that has condensed when the pressure reaches 5 bars. Also, find the volume occupied by saturated liquid (in m3) when the pressure reaches 5 bars.Explanation / Answer
Ans 2
Volume = 1.5 m3
Mass of H2O = 10 Kg
Specific volume of H2O = volume /mass
v = 1.5 m3 / 10 kg = 0.15 m3/kg
Saturation pressure P = 10 bar
From steam table
Specific Volume of Saturated Steam vg = 0.194349 m3/kg
Specific Volume of Saturated water vf = 0.001127 m3/kg
Specific volume balance
v = x*vg + (1-x)*vf
x = (v - vf) / (vg - vf)
= (0.15 - 0.001127) / (0.194349 - 0.001127)
= 0.7704
Steam in the vessel = 77.04%
Liquid water in vessel = 100 - 77.04 = 22.96 %
Mass of Liquid water = 10 Kg x 0.2296 = 2.296 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.