5- What is the concentration of the Mg 2+ ion in solution when [CO 3 2- ] = 0.25
ID: 703828 • Letter: 5
Question
5-
What is the concentration of the Mg2+ ion in solution when [CO32-] = 0.25 M given that the Ksp = 6.82*10^-6 for the following reaction:MgCO3 (s) ---Mg^2+(aq)+CO3^2-(aq)
Select one:
a. 5.2 x 10-2
b. 19.2
c. 2.7 x 10-5
d. 3.7 x 104
e. None of these
6-
the equilibrium expression for the reaction C(s) +2H2(g)-----CH4(g) is Keq = [CH4]/[C][H2]^2
Select one:
True
False
7-
Using the activity list included in this problem, which element/ion listed below is the most easily oxidized?
ACTIVITY SERIES = Sn(s)---Sn^2+(aq)+2e-
Pb(s)---Pb^2+(aq)+2e-
H2(g))---2H+(aq)+2e-
CU(s)---Cu^2+(aq)+2e-
Select one:
a. Cu+2
b. Sn+2
c. Pb
d. H2
e. None of these
Explanation / Answer
Ans 5
concentration of the Mg2+ ion =?
Concentration of [CO32-] = 0.25 M
Ksp = 6.82*10^-6
The balanced reaction
MgCO3 (s) ---Mg^2+(aq)+CO3^2-(aq)
Equilibrium constant expression of the reaction
Ksp = [Mg2+] [CO3(-2)]
6.82*10^-6 = [Mg2+] [0.25]
[Mg2+] = (6.82*10^-6) /(0.25) = 0.00002728
= 2.728 x 10^-5 M
Option C is the correct answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.