CH. 96% aromero356@cnm.edu 06/24/18 The vaporization of 1 mole of liquid water (
ID: 703849 • Letter: C
Question
CH. 96% aromero356@cnm.edu 06/24/18 The vaporization of 1 mole of liquid water (the system) at 100.9°C, 1.00 atm, is endothermic. H,O(1) + 40.7kJ-? H2O(g) Assume at exactly 100.0 C and 1.00 atm total pressure, 1,00 mole of liquid water and 1.00 mole of water vapor occupy 18.80 mL and 30.62 L,respectively. 1st attempt Part 1 (2 pts) i See Periodic Table See Hint Calculate the work done on or by the system when 2.05 mol of liquid H20 vaporizes. Part 2 (2 pts) See Hint Calculate the water's change in internal energy kJ 05/15> SUBMITExplanation / Answer
Part 1
Work done by the system = - P (V2 - V1)
= - 1 atm x [(30.62 L) - (18.80 mL x 1L/1000 mL)]
= - 30.6012 atm-L x 101.3 J/L-atm
?W = - 3099.90 J
Part 2
Change in internal energy
?E = ?Q + ?W
For 1 mol liquid to vaporize ?Q = 40.7 kJ
For 2.05 mol liquid to vaporize ?Q = 2.05 x 40.7 = 83.435 kJ
?W = - 3099.90 J x 1kJ/1000 J = - 3.0999 kJ
?E = 83.435 - 3.0999 = 80.3351 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.