4- An isolated rigid tank is compartmented into 2 sections \"A\" and \"B\" using
ID: 704043 • Letter: 4
Question
4- An isolated rigid tank is compartmented into 2 sections "A" and "B" using a thin membrane as shown in the figure. Compartment A" with a volume of 4.49 m2 contains water at a pressure of 100 kPa and temperature of 200 C; while compartment "B" with a volume of 0.51 m3 contains saturated water with a quality of 84% at 200 kPa. The membrane is gently removed (without disturbing the system) and the water is allowed to establish a new equilibrium state in the entire tank. Determine the state of water in the final equilibrium state. What is the final equilibrium pressure2(14 points) H2O H,0 nembraneExplanation / Answer
For compartment A:
P = 100 kPa
T = 200 C
V = 4.49 m3
At P = 100 kPa, Tsat = 100 C
As T > 100 C , the steam is superheated.
From the superheated steam table at T = 200 C and P = 100 kPa,
specific enthalpy HA = 2875.48 kJ/kg
specific volume v = 2.17249 m3/kg
mass of water mA = Volume / specific volume = 4.49 / 2.17249 = 2.06675 kg
For compartment B:
x = 0.84
P = 200 kPa
V = 0.51 m3
Here the steam is saturated as it has quality of 0.84.
From the saturated steam table at P = 200 kPa,
T = 120.212 C
specific enthalpy of saturated water Hl = 504.684 kJ/kg
specific enthalpy of saturated steam Hv = 2706.24 kJ/kg
specific volume of saturated water vl = 0.00106052 m3
specific volume of saturated steam vv = 0.885735 m3
specific volume v = xVv + (1-x)Vl = 0.84*0.885735 + (1-0.885735)*0.00106052 = 0.744 m3 /kg
specific enthalpy HB = xHv + (1-x)Hl = 0.84*2706.24 + (1-0.84)*504.684 = 2354 kJ/kg
mass of water mB = 0.51 / 0.744 = 0.68548 kg
Now,
final mass mf = mass of A + mass of B = 2.06675 + 0.68548 = 2.75223 kg
By enthalpy balance,
mfHf = mAHA + mBHB
2.75223*Hf = 2.06675*2875.48 + 0.68548*2354
.: Hf = 2745.6 kJ/kg
Final volume Vf = VA + VB = 4.49 + 0.51 = 5 m3
final specific volume = Vf / mf = 5 / 2.75223 = 1.8167 m3/kg
Now, the final pressure has to be between 100 and 200 kPa.
For saturated steam at 200 kPa, Hv = 2706.24 kJ/kg
As the final enthalpy > Hv at 200 kPa, the steam is superheated at the equilibrium state.
Now, look for specific enthalpy of 2745.6 kJ/kg and specific volume of 1.8167 m3/kg in the superheated steam table,
T = 135 C
P = 102 kPa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.