6. Ethanol is a major ingredient of a camping fuel called \"Sterno\". If the ene
ID: 706364 • Letter: 6
Question
6. Ethanol is a major ingredient of a camping fuel called "Sterno". If the energy combustion of 5.00 g of ethanol (CH.O) is transferred without loss to 200.0 g of liquid e of released in the 22.0c, what will be the final state and temperature of the water? (Combustion of r ethanol yields 1235 kJ of energy) one mole of What is the frequency ofan X ray with a wavelength of 1.5 x 10 2n associated with a photon of this frequency? What wou ? What isthe energy, ?noles, 7. d be the energy of a mole of such photons? E-he One way to gain information about the origin and functions of stars within the universe is to study the origin and distribution of the hundreds of gamma ray sources in the sky. If one such source were producing high-energy gamma rays of 1.6 x 10J, what wavelength would astronomers have detected? What is the frequency of this radiation?Explanation / Answer
6) no of mol of ethanol = 5/46 = 0.109 mol
amount of energy released = n*DHcomb
= 0.109*1235
= 134.6 kj
amount of heat required to evaporate water (q) = m*s*DT + n*DHvap
m = mass of water = 200 g
s = speciifc heat of water = 4.184 j/g.c
DT = 100-22 = 78 c
n = no of mol of water vaporised = ? mol
DHvap = 40.7 kj/mol
134.6*10^3 = 200*4.184*78 + n*40.7*10^3
n = no of mol of water vaporised = 1.7 mol
so that, final temperature of water = 100 c, and both water and vapor is coexist.
7)
Energy(E) = hc/l
E = ? joule
h = planks constant = 6.625*10^-34 j.s
c = light velocity = 3*10^8 m/s
l = wavelength = 1.5*10^-2 nm = 1.5*10^-2*10^-9 m
E = (6.625*10^-34)*(3*10^8)/(1.5*10^-2*10^-9)
= 1.325*10^-14 joule
frequency(v) = c/l
= (3*10^8)/(1.5*10^-2*10^-9)
= 2*10^19 hz
energy of 1 mol photons(E) = N0*hv
= 1.325*10^-14*6.023*10^23
= 7.98*10^6 kj/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.