Acetylene gas, C2H2( g ), is used in welding. Part A Part complete Write a balan
ID: 706446 • Letter: A
Question
Acetylene gas, C2H2(g), is used in welding.
Part A
Part complete
Write a balanced equation for the combustion of acetylene gas to CO2(g) and H2O(l).
Express your answer as a chemical equation. Identify all of the phases in your answer.
2C2H2(g)+5O2(g)?4CO2(g)+2H2O(l)
SubmitPrevious Answers
Correct
Part B
How much heat is produced in burning 3 mol of C2H2 under standard conditions if both reactants and products are brought to 298 K?
Express your answer using five significant figures.
nothing
SubmitPrevious AnswersRequest Answer
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part C
What is the maximum amount of useful work that can be accomplished under standard conditions by this reaction when 3 mol of C2H2 is burned?
Express your answer using five significant figures.
nothing
Acetylene gas, C2H2(g), is used in welding.
Part A
Part complete
Write a balanced equation for the combustion of acetylene gas to CO2(g) and H2O(l).
Express your answer as a chemical equation. Identify all of the phases in your answer.
2C2H2(g)+5O2(g)?4CO2(g)+2H2O(l)
SubmitPrevious Answers
Correct
Part B
How much heat is produced in burning 3 mol of C2H2 under standard conditions if both reactants and products are brought to 298 K?
Express your answer using five significant figures.
?H =nothing
kJSubmitPrevious AnswersRequest Answer
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part C
What is the maximum amount of useful work that can be accomplished under standard conditions by this reaction when 3 mol of C2H2 is burned?
Express your answer using five significant figures.
wmax =nothing
kJExplanation / Answer
part B
2C2H2(g)+5O2(g) -----> 4CO2(g)+2H2O(l)
DHrxn = (4*DH0f,CO2(g)+2*DH0f,H2O(l))-(2*DH0f,C2H2(g)+5*DH0f,O2(g))
= (4*-393.5+2*-285.8)-(2*226.7+5*0)
= -2599 kj
2 mol C2H2 = -2599 KJ
3 mol C2H2 = -2599*3/2 = -3898.5 Kj
answer: 3.8985*10^3 kj
PART c
dGrxn = (4*DG0f,CO2(g)+2*DG0f,H2O(l))-(2*DG0f,C2H2(g)+5*DG0f,O2(g))
= (4*-394.4+2*-237.1)-(2*209.2+5*0)
= -2470.2 kj
dGrxn = Wmax
from equation,
maximium work(Wmax) per 2 molC2H2 = -2470.2 kj
3 mol C2H2 = -2470.2*3/2 = -3705.3 kj
answer: -3.7053*10^3 kj
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.