Assume you have 100. mL of the solution. Find the concentration of NaOH expresse
ID: 706810 • Letter: A
Question
Assume you have 100. mL of the solution. Find the concentration of NaOH expressed as: Hint: Start Here: 11. An aqueous solution of lye (NaOH) is 12.50 % ww Na Oll with a density of 11085 gm Then Convert: Mass of NaOH W31% Moles of NaOH Volume of Solution Mass of Solution Mass of Water Mole Fraction (NaOH) Moles of Water Mole Fraction (Water) Total Moles 12. A 15.0 mL of a 1.25 M solution of battery acid (H SOa) is diluted to 250. mL with fresh DI water. The diluted solution had an additional 150.0 mL of DI water added. Calculate the final concentration of the solution.Explanation / Answer
A 12.5% w/v NaOH means that 12.5 grams of NaOH is dissolved per 100ml of solution.
1. Mass of NaOH
Since the amount of NaOH dissolved in 100ml of the solution is 12.5 grams and the volume of solution given is 100ml.
Mass of NaOH = 12.5 grams
2. Moles of NaOH
Molar mass of NaOH = Molar mass of Na + Molar mass of O + Molar mass of H
= (23+16+1)g/mol = 40 g/mol
Mass of NaOH = 12.5g
Now, Moles of NaOH = (Mass of NaOH)/(Molar mass of NaOH)
Moles of NaOH = 12.5/40 = 0.3125 mol
3. Volume of solution
It is given,
Volume of solution = 100ml
4. Mass of solution
We know that,
Density = Mass/Volume
So, Mass = Density*Volume
Now, Density of solution = 1.1085g/ml
Volume of solution = 100ml
So, Mass of solution = 1.1085*100
Mass of solution = 110.85g
5. Mass of water
Mass of NaOH + Mass of water = Mass of solution
Mass of water = Mass of solution - Mass of NaOH
Mass of water = 110.85-12.5
Mass of water = 98.35g
6. Moles of water
Molar mass of H2O = Molar mass of H2 + Molar mass of O
= (2+16)g/mol = 18 g/mol
Mass of H2O = 18g
Now, Moles of H2O = (Mass of H2O)/(Molar mass of H2O)
Moles of H2O? = 98.35/18 = 5.46mol
7. Total moles
Total moles = Moles of NaOH + Moles of H2O
Total moles = 0.3125+5.46
Total moles = 5.7725 mol
8. Converting to w/w%
w/w% = {(Weight of NaOH)/(Weight of solution)}*100
= (12.5/110.85)*100 = 11.27%
9. w/v%
It is given in the question,
w/v% = 12.50%
10. M (Molarity)
Molarity = (Moles of NaOH)/(Volume of solution in liters)
Moles of NaOH = 0.3125
Volume of solution in liters = 100/1000 = 0.1 L
Molarity = 0.3125/0.1 = 3.125M
11. m (Molality)
Molality = (Moles of NaOH)/(Weight of water in kg)
Moles of NaOH = 0.3125mol
Weight of water in kg = 98.35/1000 = 0.09835kg
Molality = 03125/0.09835 = 3.177mol/kg
12. Mole Fraction (NaOH)
Mole Fraction of NaOH = (Moles of NaOH)/(Total Moles)
= 0.3125/5.7725 = 0.0541
13. Mole Fraction (Water)
Mole Fraction of NaOH + Mole Fraction of Water = 1
Mole Fraction of Water = 1 - Mole Fraction of NaOH
= 1 - 0.0541 = 0.9459
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.