Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

@2Ft(s) +3Ch() 2 FeClds) Fe(s) + Ch(g) Fecis(s) 0 Iron metal reacts with chlorin

ID: 711497 • Letter: #

Question

@2Ft(s) +3Ch() 2 FeClds) Fe(s) + Ch(g) Fecis(s) 0 Iron metal reacts with chlorine gas giving ironI) chloride. The balanced chemical equation for this reaction is: Beginning with 25.0 g of iron, what mass of Ch, in grams, s required for complete reaction? What mass of FeCl can be pro 7241 g FeCh Irom metal reacts with chlorine gas giving iron(I) chloride. The balanced chemical equation for this reaction is: 2Fe(s) +3ctg) 2 FeCl3(s) 726 g FeCl, can be produced from 25.0 g of iron and excess Cl, If oaly 21.8 g of FeCl, is obtained, what is the percent yield Submt Try Another Version item attempt remaining

Explanation / Answer

Fe(s) + 3Cl2(g) ------------> 2FeCl3(s)
2 moles of Fe react with 3 moles of Cl2
2*56g of Fe react with 3*71g of Cl2
25g of Fe react with = 3*71*25/2*56   = 47.54g
2 moles of Fe react with Cl2 to gives 2 moles of FeCl3
2*56g of Fe react with Cl2 to gives 2*162.2g of FeCl3
25g of Fe react with Cl2 to gives = 2*162.2*25/2*56 = 72.41g of FeCl3
c. actual yiled    = 21.8g

    theoretical yiled = 72.6g

   percnet yiled = actual yiled*100/theoretical yiled
                  = 21.8*100/72.6   = 30.02%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote