How will you calculate the density of 2 liters of a coke bottle with 39g of carb
ID: 711822 • Letter: H
Question
How will you calculate the density of 2 liters of a coke bottle with 39g of carbohydrates or any commercial beverage if u can give me an example? if plausible what are the sources of error in an experiment with sugar in a laboratory trying to calculate the density in comparison to calculating the density of a commercial beverage like a liter bottle of soda.what will approximately be the percentage error for such experiments if using sugar(5%,10%,15%,20%) in a laboratory to calculate the density in a liquid.
Explanation / Answer
2 liters of coke bottle contains 2.0 water and 39 g carbohydrates.
Mass of water = (2L*1000mL/1L)*1.0g/L
= 2000 g
Total mass of coke = 2000g+39g
= 2039g
Total volume = 2000 mL
Density = mass/volume
= 2039g/2000mL
= 1.02g/mL
If we perform the experiment in laboratories then we need to weigh the carbohydrates using balance and water must be taken using burette. If they are not calibrated then we will get error.
% of error depends on accuracy of weighing machine and apparatus used. If they are more accurate then we will get below 5% error. If they are not accurate then we may get above 20% error.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.