What is the order of the rate of production of the bacteria? How many bacteria w
ID: 713345 • Letter: W
Question
What is the order of the rate of production of the bacteria?
How many bacteria will be present after 126 min?
What is the rate constant for the process?
Explanation / Answer
when we are observing the given data it clearly indicates
for every 18min the rate of production of bacteria becomes double.this is possible in only first order kinetics.
therefore it follows first order kinetics.
2)
from the table
at 72 minutes the rate of production is1600
(72+18)= 90 min.-------------------------------3200
(90+18)= 108 min--------------------------------6400
(108+18)= 126min----------------------------12800 bacteria
therfore at 126min ,12800 bacteria will be present
3)
from the data it is found that half life time = 18 minutes
in the first order kinetics
rate constant = 0.693/half life time = 0.693/18 = 0.0385 min-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.