Can someone help me with the rest of theses problems 13) How A) 79.8 g B) 35.9 m
ID: 714142 • Letter: C
Question
Can someone help me with the rest of theses problems 13) How A) 79.8 g B) 35.9 many grams of Fe Os are there in o 500 mole of FOj 63.8 g D) 51.9 E) 160. g 14) How many Moms of O are there in o 500 mole of Fe20 15) How many grams of 0 are there in 0.500 mole of Fe:0s? 6. Nutrasweet is an artificial sweetener that is 160 times sweeter than sugar when dissolved in water The chemical responsible for this is aspartame, CataOCabnC)- 13,0167lmd. ou s the molar mass of.3ged ooohco)e ,daa Imouorunu 2la b. Calculate the mass in grams of 1 56 mol c A carbonated diet soft drink has 180 mg of aspartame in t. How present? many aspartame molecules are d. How many carbon atoms are present in 180 mg of aspartame?Explanation / Answer
13)
Molar mass of Fe2O3,
MM = 2*MM(Fe) + 3*MM(O)
= 2*55.85 + 3*16.0
= 159.7 g/mol
use:
mass of Fe2O3,
m = number of mol * molar mass
= 0.5 mol * 1.597*10^2 g/mol
= 79.8 g
Answer: A
14)
1 mol of Fe2O3 has 3 moles of O
So,
number of moles of O = 3*number of moles of Fe2O3
= 3*0.500
= 1.50 moles
Number of atoms of O = number of moles of O * Avogadro’s number
= 1.50 * 6.022*10^23
= 9.03*10^23 atoms
Answer: 9.03*10^23 atoms
15)
1 mol of Fe2O3 has 3 moles of O
So,
number of moles of O = 3*number of moles of Fe2O3
= 3*0.500
= 1.50 moles
Molar mass of O = 16 g/mol
use:
mass of O,
m = number of mol * molar mass
= 1.5 mol * 16 g/mol
= 24 g
Answer: 24 g
Only 1 question at a time please
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.