GexC Assignment/takeCovalentActivity.do?locator-assignment-take&takeAssignmentSe
ID: 714164 • Letter: G
Question
GexC Assignment/takeCovalentActivity.do?locator-assignment-take&takeAssignmentSessionlocator-assignm er Use the References to access important values if needed for this q A compound is found to contain 39.99 % carbon , 6.727 % hydrogen , and 53.28 % oxygen by mass. To answer the question, enter the elements in the order presented above. QUESTION 1: The empirical formula for this compound is QUESTION 2: The molar mass for this compound is 90.09 gmol. The molecular formula for this compound is Submit Answer Retry Entire Group 8 more group attempts remainingExplanation / Answer
1)
we have mass of each elements as:
C: 39.99 g
H: 6.727 g
O: 53.28 g
Divide by molar mass to get number of moles of each:
C: 39.99/12.01 = 3.3297
H: 6.727/1.008 = 6.6736
O: 53.28/16.0 = 3.33
Divide by smallest to get simplest whole number ratio:
C: 3.3297/3.3297 = 1
H: 6.6736/3.3297 = 2
O: 3.33/3.3297 = 1
So empirical formula is:CH2O
Answer: CH2O
2)
Molar mass of CH2O,
MM = 1*MM(C) + 2*MM(H) + 1*MM(O)
= 1*12.01 + 2*1.008 + 1*16.0
= 30.026 g/mol
Now we have:
Molar mass = 90.09 g/mol
Empirical formula mass = 30.026 g/mol
Multiplying factor = molar mass / empirical formula mass
= 90.09/30.026
= 3
So molecular formula is:C3H6O3
Answer: C3H6O3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.