References] A packaging engineer is working on a new design for cold packs. A bu
ID: 714590 • Letter: R
Question
References] A packaging engineer is working on a new design for cold packs. A burst chamber in the pack will contain 16.0 mL of water, which will be released and used to dissolve ammonium nitrate. a. If the solubility of NH NO3 is 190 g/100 g H2O, what mass of this compound should be used with this amount of water? e design specifications indicate that these chemicals can comprise no more than 35% of the mass of the product, what would the product weigh if it just meets these design specs? Submit Answer Try Another Version 4 item attempts remaining VisitedExplanation / Answer
The density of water is around 1 gm/mL.
Therefore, mass of 16 mL of water = (16mL)X(1 gm/mL)
= 16 grams
So, the pack will contain 16 grams of water.
Part a) Now solubility of NH4NO3 in 100 g of water is 190 g.
Therefore, solubility of NH4NO3 in 1g water will be = 190g/ 100g
= 1.9 g/1 g
Solubility of NH4NO3 in 16 g of water = 1.9 X 16 = 30.4 g
Therefore, 30.4 g of NH4NO3 should be used with 16 mL of water.
Part b) The mass of NH4NO3 + water = 30.4 + 16 = 46.4 g
To just meet the design specifications this total mass of NH4NO3 and water will be
35% of the total mass of the product. Let the product mass be X grams, then.
(35/100)X = 46.4g
X = 132.6 grams
Therefore the product weighs 132.6 grams.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.