Sea salt is produced by evaporating seawater in large, shallow basins. Suppose t
ID: 715085 • Letter: S
Question
Sea salt is produced by evaporating seawater in large, shallow basins. Suppose that you have 20.0 L of seawater that you were planning to turn into sea salt. A) To make your evaporation trench, you dig a shallow trench in the ground and line it with a roll of food-safe plastic. If your trench is 3.00 feet wide and 2.0 cm deep, how many meters long will you have to dig your trench for it to be able to hold the 20.0 L of saltwater? B)The concentration of table salt (NaCl) in seawater is 0.599 M. How many cups of coarse sea salt will you have once all the water has evaporated?
Explanation / Answer
A) Volume of sea water = 20.0L = 20,000 cm^3
Width of trench = 3.00 ft = 3.00 ft * 30.48 cm/ft = 91.4 cm
Depth of trench = 2.0 cm
Length * Width * Depth = 20000 cm^3
Length = 20000/(91.4*2) = 109.4 cm = 1.094m
b)
Molarity = Number of moles of solute/Volume of solution (in L)
Number of moles of NaCl = 0.599M * 20.0L = 11.98 moles
Molar mass of NaCl = 23 + 35.5 = 58.5 gm/mol
Mass of salt produced = number of moles * molar mass = 11.98 mol * 58.5 gm/mol = 700.8 grams of NaCl
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.