The U. S. Environmental Protection Agency (EPA) sets limits on healthful levels
ID: 715505 • Letter: T
Question
The U. S. Environmental Protection Agency (EPA) sets limits on healthful levels of air pollutants. The maximum level that the EPA considers safe for lead air pollution is 1.5 g/m3.
Part A
If your lungs were filled with air containing this level of lead, how many lead atoms would be in your lungs? (Assume a total lung volume of 5.60 L .)
2.3 times 10 Superscript 132.3•1013
The U. S. Environmental Protection Agency (EPA) sets limits on healthful levels of air pollutants. The maximum level that the EPA considers safe for lead air pollution is 1.5 g/m3.
Part A
If your lungs were filled with air containing this level of lead, how many lead atoms would be in your lungs? (Assume a total lung volume of 5.60 L .)
n =2.3 times 10 Superscript 132.3•1013
atomsExplanation / Answer
lead air polution = 1.5 g/m3.
= 1.5*10^-6g/1000L [ g = 10^-6 g , m^3 = 1000L]
= 1.5*10^-9 g/L
mass of lead = volume * density
= 5.6L*1.5*10^-9 g/L
= 8.4*10^-9 g
no of moles of lead = mass of lead/gram molar mass of lead
= 8.4*10^-9/207.2 = 4.05*10^-11 moles
no of lead atoms = no of moles of lead * 6.023*10^23
= 4.05*10^-11 *6.023*10^23 = 2.44*10^13 atoms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.