Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

AaBbCcDe AaBt EB Pteading 2-. Change Norma , No Spaci- Heading 1 According to th

ID: 716770 • Letter: A

Question

AaBbCcDe AaBt EB Pteading 2-. Change Norma , No Spaci- Heading 1 According to the following reaction, how many grams of water will be formed upon the complete reaction of 26.6 grams of iron() oxide with excess hydrochloric acid? hydrochloric acid (ag)iron(ill) oxide (s) water(U) iron(ill) chloride (ag) Erams water 2 According to the following reaction, how many grams of oxygen gas are required for the complete reaction of 26.7 grams of sulfur dioxide? sulfur dioxide () oxygen (B) sulfur trioxide (E grams oxygengas 0 0

Explanation / Answer

1) The balanced equation is

6 HCl + Fe2O3 ------> 2 FeCl3 + 3 H2O

number of moles of Fe2O3 = 26.6 g / 159.69 g/mol = 0.167 mol

From the balanced equation we can say that

1 mole of fe2O3 produces 3 mole of H2O so

0.167 mole of Fe2O3 will produce

= 0.167 mole of Fe2O3 *(3 mole of H2O / 1 mole of Fe2O3)

= 0.501 mole of H2O

mass of 1 mole of H2O = 18.015 g

so the mass of 0.501 mol of H2O = 9.03 g

Therefore, the mass of H2O produced would be 9.03 g

2) The balanced equation is

2 SO2 + O2 ------> 2 SO3

Number of moles of SO2 = 26.7 g / 64.066 g/mol = 0.417 mol

From the balanced equation we can say that

2 mole of SO2 requires 1 mole of O2 so

0.417 mole of SO2 will require

= 0.417 mole of SO2 *(1 mole of O2 / 2 mole of SO2)

= 0.209 mole of O2

mass of 1 mole of O2 = 32.0 g

so the mass of 0.209 mole of O2 = 6.69 g

Therefore, the mass of O2 required would be 6.69 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote