Chapter 3 Mass 12) What is the sum of the coefficients A) 10 . 12 01 22 14) What
ID: 717212 • Letter: C
Question
Chapter 3 Mass 12) What is the sum of the coefficients A) 10 . 12 01 22 14) What is the molar mass of anpartic acd, CaOajyN ) 70 15) A compound responsible for the odor of garic has a motecular welh of 0.321 s of carbon, 0.044 g of hydrogen, and 0.285 ofur What the 73 met A0650 samgle of the compound contains 16 The following diagrama represent the reaction o#A2 tshaded spheres) with 82 tu sh ded sehern·umnd. thimong res tant and write a balanced equation for the reaction A) Az is the limiting reactant: A 38 AB3 8)A2 is the limiting reactant A2 32+2AB C) 82 is the limiting reactant A +38-AB3 D2 is the limiting reactant A2 322AB potassium chloride? Molar 17) How many grams of calcium chloride are needed to produce 10.0 sof KCI 74.5 g/mol. A) 0.134g B) 7.44 g Q9.288 ) 18.56 Chapter 4 Reactions in Aqueous Solutions 4 Questions 18) Write a balanced net ionic equation for the reaction of Pb(NO3)2laq) with Nait(aq) B)Pb2.faq) + 2 Haq) Pbl2ls) A) Pb(NO3)2(aq)+ 2 Nal(aq)> Pbl2(s)+2 NaNO3lag) C) Pb2+(aq)+ 2 NO3 (aq)+2 Na+(aq)+2 r(og)>Pbl2ls)+2 Na (aq)+2 NOs (oq) 19) What is the molar concentration of sodium ions in a 0.350 M Na3PO4 solution? [Molar masses; Na 23, P 31 and 0 16 g/mol M D1.40 M B) 0.350 M C) 1.05 A) 0.117 M A) an acid that forms Lit and OH ions. 8) an acid that forms Li0- and Ht ions. C)abase that forms Li+ and OH-ions. D)abase that formsuo. and H+ ions. 20) When dissolved in water, LiOH behaves as B) oxidation-reduction reaction. D) single replacement reaction. 21) The reaction 2 HNO3(aq) + Ba(OH0)2(oq) Ba(NO3)2(0g)+2 H2010 is best classfied as aln) A) acid-base neutralization reaction. C) precipitation reaction.Explanation / Answer
12) Given reaction is
PH3 (g) + O2(g) ----------> P4O10 (s) + H2O(g)
Now balancing the reaction we get
4PH3 (g) + 8O2 (g) ---------------> P4O10 (s) + 6H2O (g)
Sum of coefficients = 4 + 8 + 1 + 6 = 19
13) In HCl
The atomic weight of Cl = 35.5 g = 1 mole
Atomic weight of H = 1 g = 1 mole
Atomic weight of HCl = 35.5 + 1 = 36.5
So, 36.5 g of HCl = Avogadro's number of formula units
14) Molar mass of C4H7O4N = 4*atomic mass of C + 7*atomic mass of H + 4*atomic mass of O + Atomic mass of N = 4*12 + 4*16 + 7 + 14 = 133 g /mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.