6. What is the AG of the reaction below at 375 K if its enthalpy is +142 kJ/mol
ID: 717591 • Letter: 6
Question
6. What is the AG of the reaction below at 375 K if its enthalpy is +142 kJ/mol and its entropy is +137 J/mol K? Is it spontaneous or non-spontaneous? 20sg) à 3020) A. -91 kJ, spontaneous B.-91 kJ, non-spontaneous C. +91 kJ, non-spontaneous D. +91 kJ, spontaneous 7. The following processes would be negative or positive i. An ice cap melting into the sea iii. Snow fall on a frozen surface in magnitude of entropy: iii 2Nas)Cl2)à 2NaCl 8. If the reaction below has an activation energy (Ea) of 314 kJ/mol and a rate constant (k) of 3.23 x 105 s1 at 673 K, what is its rate constant at 250 K? 25(g) 2(g)2 A. 3.23 x 105 s B. 2.19 x 10.6 s1 C. 6.77 x 1042 s1 D. 1.20 x 105 s1 9. Which of the following has an activity of 1 when considering equilibrium constant expressions A. P B. [NO] C. [NOj D. Cs) C12Explanation / Answer
6)
(delta S) = 137 J/mol.k
= 0.137 KJ/mol.k
use,
(delta G) = (delta H) - T*(delta S)
= 142 - (375*0.137)
= 142 - 51.4
= 90.6 KJ
= +91 KJ
since, (delta G) is positive
so, reaction is non-spontaneous
Answer : option C
I am allowed to do only one question at a time
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.