Work calculation on multiple different steps. Not sure how to do b-d. 5-21 Exerc
ID: 717826 • Letter: W
Question
Work calculation on multiple different steps. Not sure how to do b-d. 5-21 Exercise 5-6 400,92 moles of nitrogen gas (which may be assumed to behave as an ideal gas) is to be compressed isothermally at 300.0 K from an initial pressure of 1.000 atm to a final pressure of 100.0 atm. Calculate the minimum (no friction) work required for this process if: (a) the extermal pressure is set at 100 atm (i.e., just slightly greater than 100 atm) and the compression is carried out in one fun, fast, and easy step (see the PV-diagrams below), (b) the compression is carried out in two easy steps by first compressing to V,-0.9869 m' using an external pressure of P, throughout, followed by compressing to V, using an external pressure of P, 100+ atm throughout. the compression is carried out in four steps: to V,-3.1209 m'using ;, then to V, 0.9869 m' using P, next to ,-0,31209 m using P, and finally tousing P,-100 am. that are not fun, infinitely slow, and definitely not easy to carry out. (d) the compression is carried out using a very large number of "reversible"or "q uasi-static" steps 1-step 2-steps State 2 Lotsa sepst 4-steps Copyright © 2011 by F.R. FoulkesExplanation / Answer
2. We can consider nitrogen as ideal gas as itvis given in question
Caluclating initial volume by PV=NRT
P=1 atm
N=400.92
R=8.314
T=300k
We get initial Volume =9.8689m3
Same way we caluclate final volume at p=100 atm
Final volume=0.098689m3
Work done at constant pressure is=p(v1-v2)
Total work done is ={1(9.8689-0.9869)+100(0.9869-0.09869)}*101325
=1799.947KJ
Work done at constant volume is zero.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.