Stainless steel is an alloy composed of between 11 and 30% chromium by mass. It
ID: 718148 • Letter: S
Question
Stainless steel is an alloy composed of between 11 and 30% chromium by mass. It may also contain other elements, such as nickel or manganese. The alloy is rust resistant. A stainless steel alloy is to be analyzed for its chromium content. A 6.80 g sample of the steel is used to produce 250.0 mL of a solution containing Cr2O72. A 10.0-mL portion of this solution is added to BaCl2(aq). When the pH of the solution is properly adjusted, 0.145 g BaCrO4(s) precipitates.
Part A
What is the percent Cr, by mass, in the steel sample?
Explanation / Answer
Moles of BaCrO4 = mass/molecular weight
= (0.145g) / ( 253.37 g/mol)
= 0.0005723 mol
Moles of Cr = Moles of BaCrO4 = 0.0005723 mol
Mass of Cr = Moles x molecular weight
= 0.0005723 mol x 51.9961 g/mol
= 0.02976 g
Mass of Cr in sample = 0.02976 g x (250 mL / 10 mL)
= 0.7439 g
Mass% of Cr = 0.7439 x 100 / 6.80
= 10.94 %
= 11%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.