Formaldehyde (HCHO) is produced by partial oxidation of methanol (CH3OH). Severa
ID: 718288 • Letter: F
Question
Formaldehyde (HCHO) is produced by partial oxidation of methanol (CH3OH). Several reactions also occur, producing formic acid (HCOOH), CO, CO2, and H2O. Suppose 100kgmol/h methanol and 20 kgmol/h O2 are fed to a reactor, where 40% of the methanol and 95% of the O2 is converted to products. What must the reactor outlet composition be? Formaldehyde (HCHO) is produced by partial oxidation of methanol (CH3OH). Several reactions also occur, producing formic acid (HCOOH), CO, CO2, and H2O. Suppose 100kgmol/h methanol and 20 kgmol/h O2 are fed to a reactor, where 40% of the methanol and 95% of the O2 is converted to products. What must the reactor outlet composition be?Explanation / Answer
ANSWER:
Basis: 1 hour of process
Quantity of methanol in nourish 100 kg molls
Amount of oxygen 21.05 kgmols
Amount of formalihyde produced (assuming as per main reply) = (O2 moles) (Moles of formaldihyde shaped per mole of O2) ( proportion convertion)=21.05*2*0.95= 39.995
Oxygen unreacted =1.0525
Methanol un react =100-40= 60
By crop fromed or due to side reaction of methnol use of 0.005 mols
Therefore manufactured goods concentration are HCHO 40% O2 1% and Methnol 60%.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.