A 25.0 mL bubble is released from a divers tank at a pressure of 4.00 atm and a
ID: 720030 • Letter: A
Question
A 25.0 mL bubble is released from a divers tank at a pressure of 4.00 atm and a temperature of 10.5 degreesC.Show how to determine and calculate the volume of the bubble when it reaches the surface where the pressure
is 0.998 atm and the temperature is 19.5 degreesC?
Would you use Boyle's Law or Charles's Law to solve this or am I way off here.
I got 100.2 mL with Boyle's V2= P1xV1/P2 = 4.00x25.0/0.998
And 25.8 mL with Charles's Law V2= V1xT2/T1= 25.0x293/284 (changing the temp's to Kelvin)
Explanation / Answer
using the relation P1*V1/T1 = P2*V2/T2 we have V2 = 25*4*292.5/(283.5*0.998)=> V2 = 103.38 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.