Iron(III) oxide reacts with carbon monoxide to produce iron and carbon; Fe2O3(s)
ID: 721790 • Letter: I
Question
Iron(III) oxide reacts with carbon monoxide to produce iron and carbon; Fe2O3(s)+3CO(g)-->2Fe(s)+3CO2(g). a) What is the percent yield for the reaction if 65.0 g of iron(III) oxide produced 15.0 g of iron? b) What is the percent yield for the reaction if 75.0 g of carbon monoxide produces 85.0 g of carbon dioxide?Explanation / Answer
Fe2O3(s)+3CO(g)-->2Fe(s)+3CO2(g) a) moles of Fe = 65/159.68 = 0.41 moles moles of Fe produced = 0.41 x 2 = 0.82 moles or, 45.59 g of Fe. But fe produced = 15 g Thus, %yield = 32.90% b)moles of CO = 75/28 = 2.68 moles moles of CO2 produced = 2.68 moles or, 117.86 g of Fe. But fe produced = 85 g Thus, %yield = 72.12%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.