Given the following thermochemical equation ( 1 and 2), calculate the value of D
ID: 723345 • Letter: G
Question
Given the following thermochemical equation ( 1 and 2), calculate the value of DELTA H in kJ for reaction 3.(1) S+ O2 ->SO2 DELTA H = -296.1 kJ
(2) SO3 -> SO2+ 1/2 O 2 DELTA H = 99.10 kJ
(3) 2S+ 3O2 ->2SO DELTA H = kJ
Delta H for equation 3 is ?
Explanation / Answer
S+ O2 ->SO2 DELTA H = -296.1 kJ multiplying * 2 2 S + 2 O2 =====> 2SO2 H = -592 Kj------------------------(1) SO3 -> SO2+ 1/2 O 2 DELTA H = 99.10 kJ SO2+ 1/2 O 2 ==> SO3 H = -99.10 Kj ---- multiply by 2 2SO2 + O2 =====> 2 SO3 H = 198.2 Kj--------------------> (2) Adding (1) and (2) 2S+ 3O2 =======> 2SO3 H = -592+(-198.2) = 790.2 KJ [SO2 get can celled]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.