At a certain temperature, the equilibrium constant for the following reaction is
ID: 723699 • Letter: A
Question
At a certain temperature, the equilibrium constant for the following reaction is : 4.2x10^-9H2 + I2 <=> 2HI << al Gases
Use this information to answer following Questions.
1)suppose a 11. L reaction vessel is filled with 1.0 mole of H2 and 1.0 mole of I2 what can you say about the composition of the mixture in the vessel at equilibrium?
2)what is the equilibrium constant for 2HI <=> H2 + I2 << again all gasses
3) what is the equilibrium constant for 2H2 + 2I2 <=> 4HI << al Gasses
Explanation / Answer
1)4.2x10^-9=[HI]^2/([H2][I2]) LET X MOLE OF H2 AND I2 REACT THEN 4.2x10^-9=4X^2/(1-X)^2 X=3.2*10^-5 MOLES MOLES OF HI=2X=6.4x10^-5 MOLES OF H2=I2=1-X=0.999968 2)1/(4.2*10^-9) 2.38*10^8 3)K=[HI]^4/([I2]^2[H2]^2) =4.2^2*10^-18 =1.764*10^-17
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.