A certain weak acid, HA, has a Ka value of 9.9x10^-7 1. Calculate the percent di
ID: 728414 • Letter: A
Question
A certain weak acid, HA, has a Ka value of 9.9x10^-71. Calculate the percent dissociation of HA in a 0.10 M solution
2. Calculate the percent dissociation of HA in a 0.010 M solution
Explanation / Answer
HA + H2O -> H3O + A for a 0.10 M solution: Where x is the change in concentration: Ka = [H3O] [A] / [HA] 9.9x10^-7 = x^2 / (0.10 - x) x = 3.14 * 10^-4 mol/L percent dissociation = x / 0.1 * 100 = 3.14 * 10^-1 percent for a 0.010 M solution: Ka = [H3O] [A] / [HA] 9.9x10^-7 = x^2 / (0.010 - x) x = 1.0 * 10^-5 mol/L percent dissociation = x / 0.1 * 100 = 1.0 * 10^-2 percent
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.