The enthalpy of fusion of water is 6.01 kJ/mol. Sunlight striking Earth\'s surfa
ID: 728623 • Letter: T
Question
The enthalpy of fusion of water is 6.01 kJ/mol. Sunlight striking Earth's surface supplies 168 W per square meter (1 W= 1 watt = 1 J/s.)a. Assuming that melting of ice is only due to energy input from the Sun, calculate how many grams of ice could be melted from a 1.00 square meter patch of ice over a 12-hour day.
b. The specific heat capacity of ice is 2.032 J/g C. If the initial temperature of a 1.00 square meter patch of ice is -9C, what is its final temperature after being in sunlight for 12 hours, assuming no phase changes and assuming that sunlight penetrates uniformly to a depth of 1.00 cm?
Explanation / Answer
a.) Energy in a day in 1 m2 = P*t
= 168*12*60*60
E = 7257600 J = 7257.6 kJ
Moles of water = 72757.6/6.01 = 1207.59 moles
1 mol of water = 18 g
=> so total weight = 1207.59*18 = 21736.57 g = 21.74 kg
b.) density of ice = 916.7*103 g/m3
( if in your question density of ice is different then substitute that in my solution)
Volume = 1m2*1cm = 1*0.01 = 0.01 m3
Mass of ice = 0.01*916.7*103 = 9167 g
Energy provided = 7257600 J
m*C*T = 7257600
=> 9167*2.032*(T-(-9)) = 7257600
=> T + 9 = 389.62
=> T = 380.62 C ( since its given that there is no phase change)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.