A solution is prepared by mixing 1.000 mole of methanol (CH3OH) and 3.18 mole of
ID: 729797 • Letter: A
Question
A solution is prepared by mixing 1.000 mole of methanol (CH3OH) and 3.18 mole of proportional (CH3CH2CH2OH). What is the composition of the vapor (in mole fractions) at 40 degree C? Vapor Pressures at 40 degree C Pure methanol 303 torr Pure propanol 44.6 torr CH3OH mole fraction in the vapor = CH3CH2CH2Oh mole fraction in the vapor = What is the composition of the vapor of a pentane - hexane solution that has a vapor pressure of 389 torr at 25 degree C? Vapor Pressures at 25 degree C Pure pentane 511 torr Pure hexane 150. torr Pentane mole fraction in the vapor = Hexane mole fraction in the vapor =Explanation / Answer
Vapour pressure of methanol = 303 torr Vapour pressure of propanol = 3.18 x 44.6 = 141.83 torr CH3OH mole fraction = 303/444.83 = 0.68 Propanol mole fraction = 141.83/444.83 = 0.32 2. Let mole fraction of Pentane = x mole fraction of hexane = 1-x x(511) + (1-x)(150) = 389 x = 0.66 = mole fraction of Pentane mole fraction of hexane = 1-x = 0.34
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.