a particular solvent with delta Svap =112.9 J/(K*mol) and delta Hvap =38.0 kJ/mo
ID: 730442 • Letter: A
Question
a particular solvent with delta Svap =112.9 J/(K*mol) and delta Hvap =38.0 kJ/mol is being considered for an experiment. In the experiment, which is to be run at 75 degrees C, the solvent must not boil. Based on the total entropy change associated with the vaporization reaction, would this solvent be suitable and why or why not?
1. be suitable because Stotal is greater than 0
2. not be suitable because Stotal greater than 0
3.be suitable because Stotal less than 0
4. not be suitable because Stotal less than 0
Explanation / Answer
The answer is 2. NOT be suitable becasue the Stotaly is great than 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.