With a target pH of 4.00 calculate the preparation of 60 mL of a buffer made fro
ID: 731136 • Letter: W
Question
With a target pH of 4.00 calculate the preparation of 60 mL of a buffer made from 0.100 M acetic acid and 0.100 M sodium acetate solutionsExplanation / Answer
the procedure is correct. you please change constants .ThanQ a pH of 4.5 has a H+ ion concentration of 3.15e-5 molar ====================================== are you sure,... a buffer is a mixture of two, a weak acid & a salt of the acid... or a weak base & a salt of that base it is not just the acid, acetic acid, or its salt, sodium acetate typically you calculate how many grams of sodium acetate needs to be added to 60 ml of 0.1 molar acetic acid to make a buffer solution of 4.5 humor me, & let me calc that HC2H3O2 --> H+ & C2H3O2- K = [H+] [C2H3O2-] / [HC2H3O2] 1.8e-5 = [3.16e-5] [C2H3O2-] / [0.1Molar] [C2H3O2-] = 0.05696 molar sodium acetate is required ========================= 60 ml of solution = 0.060 litres 0.060 litres @ 0.05696 mol / litre sodium acetate = 0.003418 moles 0.003418 moles sodium acetate @ 82.03 g/mol = 0.280 grams your answer is: you should add 0.280 grams of sodium acetate to 60 mls of 0.1 molar acetic acid to get 60 mls of a buffer @ pH = 4.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.