Assuming that the total volume does not change after 0.185 g of NaCl is added to
ID: 731240 • Letter: A
Question
Assuming that the total volume does not change after 0.185 g of NaCl is added to 1.0 L of a saturated solution of AgCl, calculate the number of moles of Ag+ ion in the solution after equilibrium has been reestablished. For AgCl, Ksp = 1.8 x 10-10. How / Why / Show Work.2.8E-8
5.7E-8
4.2E-3
1.3E-5
Explanation / Answer
AgCl< => Ag+ + Cl- moles of NaCl =0.185/58.5=0.003162 total concentration of Cl- = 0.003162/1 (moles/litre) since NaCl disassociates more than AgCl concentration of Cl- from NaCl will be dominant and hence total is considered the same therefore Ksp=[Ag+][Cl-] ksp=[Ag+]*0.003162 Ksp=1.8*10^-10 therefore Ag+ = 0.57*10^-7 M moles of Ag+ = (0.57*10^-7)*(1l) =0.57*10^-7 molesRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.